איתור תחום התנדבות

נתניה דרום - קרית נודראו,

נתניה דרום - המטרה: שיעורי השלמה לילדים הזקוקים לחיזוק ותגבור בלימודים

 

נתניה דרום - המטרה: שיעורי השלמה לילדים הזקוקים לחיזוק ותגבור בלימודים

סניף של"מ בקרית נורדאו אשר בנתניה, נמנה עם הסניפים הראשונים בתנועה. כך גם רכזת הסניף- אליאן פל, שפעילה בסניף מיום הקמתו ועוד קודם לכן  עסקה במסגרת המתנ"ס בחלוקת מזון למשפחות נזקקות. אליאן,  במקורה מהנדסת תוכנה, שהחליטה בזמנו להתמקד בגידול ילדיה, לאחר שבעלה שירת בצה"ל ונעדר תקופות ממושכות מן הבית.

כאמור, את פעילותה ההתנדבותית החלה אליאן  לפני כ-21 שנים כאשר החלה לאסוף מזון מארגונים שונים  וחלקה אותו למשפחות נזקקות בשכונות דרום  נתניה.  "אספנו את המזון בתוך מקלט ובו חלקנו מזון ל-89 משפחות, ברבות השנים גדל מספרן ל-350 משפחות" - מספרת אליאן.  זו היתה גם הפעילות המרכזית של המתנדבים עם הקמת סניף של"מ בשכונה  לפני כ-14 שנים. במקביל, לפני 18 שנה הוקמה  בשכונה  מועדונית לילדים ממשפחות מעוטות הכנסה.  הילדים הגיעו  אחר הלימודים למועדונית, ששכנה באותו זמן במקלט, זכו במקום לארוחה חמה ולעזרה בהכנת השיעורים  מצד מתנדבי של"מ פעילות זאת נמשכת עד היום, כאשר במקום שוהים מדי יום 29 ילדים וכעשרה מתנדבים. המתנדבים מסייעים גם בשיעורי יצירה, עוסקים בקריאת סיפורים והבנת המקרא וכן דנים עם הילדים בתכניות הטלויזיה ובנושאים אקטואליים. חברת קייטרינג היא שתורמת את המזון למועדונית. הרכזים במועדונית הם  יהודית בר יוסף ויואל גוסלקר. יגאל מרכז גם את חוג עמיתים (חניכה של פגועי נפש על ידי ממתנדבים) ויהודית  אחראית גם למיזם היכל הנתינה, שסדנה ראשונה במסגרתו הועברה לא מכבר למתנדבים.

את איסוף המזון נאלצה אליאן להפסיק מסיבות אישיות, מה שלא מנע ממנה להרחיב את פעילות המתנדבים למיזמים נוספים- זהב בגן, קהילה מטיילת, היכל הנתינה ועוד.

רחל בנימין היא אחת המתנדבות במיזם זהב בגן, בראשותה של הרכזת גליה נתנוביץ. רחל פעילה במיזם זה 7 שנים, ובכל יום ראשון היא מתייצבת בגן אשל בדרום נתניה, כאשר הפעוטות מקדמים אותה בחיבוקים ונשיקות."העולם יפה יותר עם ילדים"- משיבה רחל לשאלתי, מדוע בחרה להתנדב במיזם זה דווקא. רחל מדריכה את הילדים בהלכות זהירות בדרכים, כמובן בעזרתה של הבובה  לילה. הילדים נהנים מסיפוריה וגם  הגננת והסייעת נהנות משילובה בגן. "די לי שילד אחד בלבד יזכור כיצד חוצים כביש וכיצד חוגרים חגורת בטיחות- ובאתי על שכרי"- היא אומרת בסיפוק. רחל מודה שבכל ימות השבוע היא כבר ממתינה בדריכות ליום ראשון- יום הגן שלה. "אני נכנסת לגן בחיוך גדול ויוצאת ממנו עם חיוך גדול יותר" – אומרת רחל בנימין. בעבר התנדבה  במועדונית ובקרוב היא מתכוונת לחדש את פעילותה בה וגם כרכזת קהילה מטיילת.

ובחזרה לרכזת הסניף אליאן.  היא מדגישה את הפעילות של המתנדבים במסגרת המיזם  קהילה מטיילת. "בהדרכתה של מלכי מזרחי שראבי- הרכזת הארצית של המיזם עברנו שורה של הדרכות ומאז כבר הוצאנו כמה טיולים לשמחתם של המתנדבים ותושבי השכונה". אגב, כמה מבוגרי חוג "עמיתים" השתלבו בשנים האחרונות בשל"מ  ופעילים כיום בהתנדבות  בחוג "עמיתים". בסניף מתקיים אחת לששה שבועות מפגש חברתי של כל המתנדבים ואליאן מתכננת עתה גם  ערבי גיבוש תחת הכותרת- "לצחוק ולדבר", כאשר כל משתתף יספר כמה בדיחות שהכין מראש. בתחום החינוכי, התכנית היא לשלב במועדונית מתנדבים נוספים אשר יעסקו בתגבור וחיזוק ילדים מכיתות ו'-ז', שידם אינם משגת לשלם למורה פרטי. וגם לאוכלוסייה הבוגרת יש דואג- מורה מתנדבת לאנגלית מעבירה שיעורים באנגלית לאוכלוסייה הזאת. במתנ"ס מתקיימות  בערבי חגים ומועדים אחרים מסיבות,  שבהן נוטלים חלק ילדי המועדונית, הוריהם והסבים והסבתות. מה שודאי תורם לגיבוש החברתי בשכונה.

סניף של"מ בנתניה דרום פועל בשיתוף פעולה מלא עם הנהלת המתנ"ס ועובדיו.  "אני מתרשם מן המקצועיות וההתמדה שמגלים לאורך שנים מתנדבי של"מ, בראשותה של אליאן, תרומתם של המתנדבים הללו לקהילה היא לאין ערוך"- אומר אבי בן שמחון, מנכ"ל רשת פנ"אי , הכוללת את המתנ"סים הפועלים בשכונות פולג -ימים, נורדאו, אירוסים שבנתניה.

כתב: חיים פלטנר

הדפסשלח לחברהוסף תגובה