איתור תחום התנדבות

חיפה - נווה יוסף

תערוכה שהיא יוזמה של תושבי מזרח חיפה ומקצת מפעילותה מתנדבי של"מ במתנ"ס

15/12/2016

פעילי מתנ"ס נווה יוסף ושכונות מזרח חיפה ומתנדבי של"מ במתנ"ס , היו הנושא לתערוכה "לבניות" שהוצגה בסוכת ראש העיר חיפה בגן האם במהלך חג הסוכות תשע"ז.

את התערוכה הגה אבי סבג, מתנדב ופעיל בשכונה ויחד עם רכזת המתנדבים של תנועת של"מ  עליזה בר-אל בשיתוף אגף הקהילה.                                  תערוכת "לבניות" ע"ש הלבניות של בתי הזיקוק היא סיפורם של תושבי מזרח חיפה, שמוצגת באמצעות תמונות וחפצים, אשר מתארים את השונות של האוכלוסיה החיה בשכונה.

אני איתרתי  את תושבי השכונה ותיקים וחדשים ותיעדתי את סיפורם החל מרגע הגעתם לשיכונים ועד הפיכתם לפעילים אקטיביים החותרים למימוש חלומותיהם. פעילותם של המתועדים היא בתחומים שונים כמו: גינה קהילתית, בטחון שכונתי, קידום התחבורה והנגישות ועוד.

הנה מקצת הריאיונות והתיעוד של המתנדבים:

אבי סבג - נולדתי בחיפה בעיר התחתית וחוויתי כילד את מהומות ואדי סאליב. מאז שהגעתי לשכונת נווה יוסף אני מתנדב במתנ"ס ועוזר לתושבי השכונה בכלל ולאתיופים באופן מיוחד. אני עוזר להם לארגן חגיגות בר מצווה וחתונות, אני  איש הקשר שלהם עם הממסד, משרדי הממשלה, העיריה ועוד. כמו כן אני  חבר מועצת השכונה, חבר וועדת הכספים במתנ"ס, חבר וועדת הנחות. אני איש שאכפת לו מהשכונה ואין יום שאני לא מתייצב במתנ"ס. ההתנדבות היתה חלק מחיי עוד כשעבדתי ומאז פרישתי ההתנדבות ממלאת את עולמי ונותנת לי הרגשה של סיפוק שאני יכול לעזור לתושבי השכונה החלשים.

  וודו אקלו נולדתי  בכפר באתיופיה, שם עבדתי במשרות שונות במועצה. כיהנתי כראש מועצה, כשופט, וכמרפא חולים. בשנת 1990 הגעתי לגונדר כהכנה לעליה לארץ, שם עסקתי  בתרגום ובכתיבת מכתבים לסוכנות היהודית ובעזרה לעליית היהודים לארץ. עליתי לארץ עם משפחתי ב-2001 גרתי בצפת במרכז הקליטה עם אשתי וחמשת ילדינו הקטנים. לאחר מכן עברתי לנווה יוסף ואחרי הצטרפו שאר בני המשפחה. אני פעיל במועצת השכונה, בקידום הקהילה האתיופית  ובפורום תחבורה ציבורית. חשוב לי להיות פעיל  כדי לשפר את איכות החיים של הקהילה האתיופית ואני שמח שאני יכול לעזור.

אוסטרובסקי סבטלנה  - נולדתי ברוסיה ועליתי  לארץ בשנת 1992. לאחר שגרתי בקצרין ובנצרת, הגעתי לשכונת נווה יוסף. אני חברה במועצת השכונה, מתנדבת בגינה הקהילתית ובאירועים המתקיימים במתנ"ס. כמו כן יש לי עמוד בפייסבוק לפרסום פעולות תרבות בשפה הרוסית. ההתנדבות בשכונה נותנת לי הרגשה של שייכות לחברה הישראלית ונותנת לי אפשרות להיות מעורבת עם תושבי השכונה, לדבר עברית ולא להישאר סגורה בחברה של דוברי רוסית.

אתי דהאר – עליתי ממרוקו בגיל 3 עם הורי למושב קלחים. לפני 34 לאחר נישואי הגעתי לשכונת נווה יוסף ופה גידלנו את 3 ידינו. היה לי גן ילדים פרטי בשכונה וכך הכרתי משפחות רבות. כשהוקם המתנ"ס המשכתי בו את הפעילות  החברתית שאותה התחלתי במועדון השכונתי "הקומקום". כיום אני חברת במועצת המנהלים של המתנ"ס ובמועצת השכונה. אני מתנדבת בוועדת התחבורה ובגינה הקהילתית. אני עושה את כל זה מתוך רצון לחזק את הקהילה שבה אני חיה  ומרגישה סיפוק רב שאני מאפשרת גם לאחרים מבוגרים, צעירים וילדים להרגיש אכפתיות ומעורבות. ההתנדבות נותנת לי הרגשה של שייכות משמעותית ומחייבת וסיפוק רב.

לאה ושלמה חלואני – אני לאה נולדתי בכפר חסידים להורים שעלו מפולין. הייתי מורה למוסיקה בגני ילדים ובבית ספר. אני שלמה נולדתי בארץ להורים שעלו מסוריה. הגענו לשכונת תל עמל בשנת 1965 לאחר נישואינו ופה גידלנו את שלושת בנינו לתפארה. שנינו פעילים ומתנדבים במתנ"ס באירועים ופעילויות שונות. את תחושתי לגבי ההתנדבות כתבתי בשיר הבא:

אנו המתנדבים / שלמה חלואני

משכימים לקום ומאחרים לנום,

כי לעבודת ההתנדבות נקראנו.

אנו מרגישים חובה נעימה

לצאת, לעשות, לתת ולתמוך.

ראשונים תמיד אנחנו,

כי רק אנו המתנדבים

עושים כבודדים או בצוותים,

בצנעה, בלא התרברבות,

בסתר ולא בגלוי.

כן, כי כך באנו להתנדב,

באנו לתת לנער, לקשיש, לאיש ולאישה,

באנו לתת לחברה ולסביבה.

אך מה... באנו להתנדב ולתת, לעשות ולתמוך

ומסתבר,

שבצד הנתינה, קיבלנו!

קיבלנו סיפוק והנאה,

קיבלנו תענוג שלא ניתן למדידה,

סיפוק עם נתינה קטנה וקבלה גדולה.

ההתנדבות היא זכות נעימה עם הרבה גאווה.

כי יש לנו עם יפה וארץ יפה.

 

שכונות מזרח חיפה הינן רב תרבותיות, אשר תושביהם שייכים למגזרים שונים ויחד יוצרים פסיפס אנושי ייחודי המהווה מיקרוקוסמוס לחברה הישראלית.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה